آرتروز :  آرتروز به معنای ملتهب شدن مفاصل است که اکثراً در گربه های مسن بروز می یابد و باعث ضعف و ناتوانی گربه می.شود. این وضعیت با چاقی و اضافه وزن گربه نیز تشدید میشود. استفاده از مسکن های خفیف میتواند علائم این بیماری را کاهش دهد. تحت هیچ شرایطی از مسکن یا داروی آرتروز انسانی برای درمان گربه استفاده نکنید.

اختلال عملکرد مثانه : متأسفانه دستگاه تناسلی و سیستم ادراری گربه ها در معرض اختلالات پرشماری قرار دارد این اختلالات از تحریک مثانه تا انسداد مجرای ادراری که در آن مجرای ادرار گربه های نر از طریق کریستال یا مخاط مسدود میشود متغیراند. در تمامی مواردی که اختلالی در عملکرد مثانه پیش می آید گربه درد بسیار زیادی را تحمل میکند همان گونه که در فصل پیش ذکر کردیم اگر به نظر می رسد که گربه تان در ادرار کردن مشکل دارد سریعاً او را برای معاینه به کلینیک دامپزشکی ببرید.

سرطان : متأسفانه مانند انسان ها شکل های گوناگونی از سرطان به ویژه تومورهای بدخیم در بین گربه ها نیز بسیار شایع است برای مبارزه با سرطان میتوان از جراحی دارو و پرتو درمانی استفاده کرد. البته باید توجه داشته باشید که میزان موفقیت و اینکه آیا گربه از پس این بیماری بر می آید یا نه بستگی به نوع سرطان زمان تشخیص بیماری و همچنین سیستم دفاعی بدن گربه دارد.

دیابت : همانند اتفاقی که در انسان میفتد این اختلال زمانی ایجاد میشود که پانکراس توانایی تنظیم میزان قند موجود در جریان خون را از طریق هورمون انسولین از دست میدهد. ممکن است که پانکراس انسولین کافی تولید نکند و در حالت دیگر این امکان وجود دارد که انسولین کارآمدی لازم را در بدن گربه نداشته باشد. طبعاً گربه هایی که چاق باشند مستعد این بیماری هستند و باید مواظب وزن و تناسب اندامشان باشید. این بیماری را میتوانید به وسیله ی رژیم غذایی سالم و دارو کنترل و درمان کنید.

بیماری قلبی : این بیماری نوعی اختلال ژنتیکی یا اکتسابی است که البته نوع اکتسابی آن در گربه ها شایع تر است دریچه های قلب آسیب دیده یا بدشکل عامل ایجاد این بیماری هستند و معمولاً زمانی این بیماری شناسایی میشود که معاینه های معمول دامپزشکی سوفل قلب صداهای غیر معمول (قلب را نشان میدهند. هیچ درمانی برای بیماری قلبی وجود ندارد اما در بسیاری از موارد میتوان با دارو تغییر در سبک زندگی و پایش منظم وضعیت گربه این بیماری را کنترل کرد.

پرکاری تیروئید : این مشکل در اکثر مواقع در گربه های مسن گزارش شده و از طریق تولید بیش از اندازهی هورمون تیروئید ایجاد می.شود پرکاری تیروئید باعث افزایش سرعت سوخت و ساز بدن شده که در نهایت باعث کاهش چشمگیر وزن بدن گربه و آسیب به اندامهای داخلی می.شود این مشکل را میتوان از طریق ،دارو جراحی و یا استفاده از ید رادیواکتیو (ید درمانی) درمان کرد.

بیماری کلیوی : با افزایش سن ،گریه احتمال بروز بیماری مزمن کلیوی نیز وجود دارد. در صورت بروز چنین مشکلی عملکرد کلیه ها در تخلیه سموم از خون روز به روز کاهش می یابد که این خود باعث جمع شدن آهسته ی سموم در بدن گربه میشود. گربه های مبتلا به بیماری کلیوی معمولا بیشتر از حد معمول آب مینوشند و ادرار میکنند. با تغذیه و رژیم غذایی سالم و همچنین استفاده از داروهای مناسب میتوان روند پیشرفت این بیماری را کند کرد، اما متأسفانه در نهایت بسیاری از گربه ها در برابر نارسایی کلیه نمی توانند مقاومت کنند و جانشان را از دست میدهند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *