ارتباط برقرار کردن با گربه هم میتواند دلپذیر و جذاب باشد و هم در پاره ای اوقات خسته کننده دلپذیر از این جهت که حرکات و رفتار آنها به معنای واقعی سرگرم کننده و دلنشین است و خسته کننده از آن رو که درک رفتار و مودهای مختلف گربه گاهی می تواند کار سخت و گیج کننده ای برای ما .باشد در این فصل به نکاتی خواهیم پرداخت که به شما در درک رفتارها و مودهای مختلف گربه و همچنین اتفاقاتی که در برخورد روزانه با گربه ممکن است پیش آید کمک خواهد کرد.

انواع صداهای گربه:

گربه ای که تمایل داشته باشد که با آوا مود خود را نشان دهد و ارتباط برقرار کند، معمولاً از صداهای زیر 1 استفاده میکند.

 • غرغر کردن : معمولاً غرغر کردن خرناس با صدای زیر را گربه ها به عنوان هشدار برای فرد یا چیزی استفاده میکنند که برایشان خطر یا مزاحمتی ایجاد کرده است.
 • هیس هیس کردن : نمونه ی دیگری از واکنش دفاعی گربه برای مقابله با خطر احتمالی که کمی از غرغر کردن جدی تر است. همچنین این آوا نشان دهنده ی درد و ناراحتی نیز میتواند باشد.
 • تخ کردن : هشداری بسیار جدی جدی تر از هیس هیس کردن.
 • جیغ کشیدن : جیغ کشیدن دیگر نهایت عصبانیت گربه را نشان میدهد. معمولاً به عنوان هشدار نهایی است و عواقب بعد از آن شامل حال فردی میشود که خطر و یا مزاحمتی برای گربه ایجاد کرده است.
 • جیرجیر کردن : سروصدای گربه را معمولاً با این اسم میشناسند. این صداها بیشتر درزمان بازی و یا زمانی که منتظر است تا غذا را برایش سرو کنید از وی ساطع میشود.
 • برخورد سریع دندانها با تُن صدای آرام دندان قروچه : صدای واضح و مشخصی نیست. در واقع این صدا از برخورد سریع و آرام دندانهایشان ایجاد میشود و معمولاً زمانی این صدا را میشنوید که گربهی دلبندتان لب پنجره نشسته و پرنده ای را در آسمان و یا از آن بهتر در نزدیکی پنجره میبیند صدایی که گربه در این لحظه تولید میکند یکی از بانمک ترین صداهای گربه است.
 • میومیو کردن : صدای استاندارد گربه ها برای جلب توجه این صدا مخصوص گربه هاست و در گربه سانان دیگر نمونه ی مشابه آن دیده نشده است. البته بچه گربه نیز از نمونه ی مشابهی از این صدا برای جلب توجه مادر خود استفاده میکند.
 • میو بچه گربه ها : همان گونه که اشاره کردیم بچه گربه از این صدا برای جلب توجه مادر خود استفاده میکند.
 • ناله کردن :گربه هایی که برای مدت طولانی بهشان توجه نشده و یا احساس درد و ناراحتی دارند از این صدا برای نشان دادن ناراحتی خود استفاده میکنند.
 • لرزاندن صدا :صدایی که معمولا از روی هیجان و عشق بین مادر و بچه گربه رد و بدل میشود. گربه های بالغ نیز گاهی برای نشان دادن علاقه و یا خوش امدگویی به سرپرستشان از این صدا استفاده میکنند. 
 • محبت در گربه ها :گربه ها برای نشان دادن علاقه و محبت خود روش ظریف و هنرمندانه ی مخصوص خود را دارند. بعضی از افراد به دلیل عدم آگاهی گمان میکنند که گربه ها محبت و عاطفه ندارند در حالی که این گونه نیست

 

در ادامه به برخی از مهمترین روشهای ابراز محبت در گربه ها اشاره میکنیم

 • باز و بسته کردن چشمها : گربه ها معمولاً با غریبه ها و موقعیتهایی که ممکن است برای شان خطر ایجاد کند با چشمانی کاملاً باز اوضاع را بررسی میکنند. در دنیای گربه ها اینکه با چشمانی نیمه باز و یا بسته در کنار شما قرار گیرند به این معناست که به شما كاملاً اعتماد دارند و میدانند که به آنها آسیب نخواهید زد.
 • اجازه برای شانه زدن : اگر گربه به شما اجازه شانه زدن موهایش را داد بروید خدایتان را شکر کنید این کار به این معناست که شما را کاملاً خودی میپندارد و در زمره ی افراد نزدیکش .هستید در طبیعت گربه ها یار و همراهی برای این کار پیدا میکنند تا با انجام این کار سطح استرس و اضطرابشان را پایین آورند همچنین باعث میشود که ریشه های رابطه بین گربه و شما مستحکمتر شود بعضی از گربهها هم برای نشان دادن مهر و محبت خود شروع به لیس زدن دست شما می.کنند آنها با این کار نهایت عشق خود را به سرپرستشان ابراز کرده اند.
 • مالیدن سر : گربه ها به طور کلی برای نشان دادن قلمرو خود و مرزبندی کردن آن از مالاندن خودشان به اشیا و مکانهای خاصی که در نظر دارند استفاده میکنند. با این کار بویشان را منتقل کردهاند و سایر گربهها متوجه قلمرو آنها خواهند شد. زمانی که گربه ای بدن و صورت خود را به سرپرستش میماند در واقع میخواهد عشق و علاقه اش را ثابت کند. علاوه بر آن میخواهد به دیگر اعضای خانواده نیز نشان دهد که سرپرستش جزء مالمیک
  اوست.
 • پنجه مالیدن : بچه گربه ها زمانی که میخواهند شیر مادر خود را بنوشند، معمولاً روی بدن مادر پنجه هایشان را باز و بسته میکنند تا جریان شیر بهتر به دهان آنها برسد و همچنین با این کار عاطفه و محبت خود را نشان میدهند تکرار این حرکت بر بدن شما برای تداعی خاطرات دوران کودکی و ابراز محبتشان است.
 • دمر خوابیدن و نشان دادن شکم : به پشت دراز کشیدن و نشان دادن شکم خود به این معناست که او به شما اعتماد کامل دارد. اگرچه ممکن است به نظر برسد که دعوتی برای مالیدن و نوازش شکمش باشد اما این احتمال وجود دارد که با نوازش آن قسمت گربه حالت تدافعی به خود بگیرد بنابراین همین که به شما شکمش و دیگر اعضا را نشان داده باید برای شما کافی باشد.
 • خُرخر گربه ها :اگر هنگام نوازش گربه صدای آرامی شبیه به خرخر ،شنیدید نگران نشوید. خرخر کردن یکی از راههای برقراری ارتباط در گربه هاست و ناشی از درد یا ناراحتی نیست. دانشمندان هنوز درک نکرده اند که گربه چگونه این صدا را تولید می کند ،یکی از نظریه ها این است که از دیافراگمش این صدا را تولید کرده و گربه از طریق منقبض کردن عضلات آن ناحیه شروع به خرخر میکند.
  خرخر کردن یکی از روشهای مهم و کاربردی بین مادر و فرزند تازه به دنیا آمده اش است. گربه ی مادر این کار را انجام میدهد تا حضورش را به فرزندانش که در روزهای ابتدایی زندگی شان قادر به دیدن نیستند اطلاع دهد. همچنین نوزاد گربه از یک هفته بعد از به دنیا آمدنش نیز این کار را انجام میدهد تا به مادرش اعلام کند که همه چیز مرتب .است گربه ها در مواجهه با بعضی از انسانها نیز شروع به خرخر میکنند تا به او نشان دهند که از مصاحبت با آنها خشنود هستند و احتمالاً اگر نوازششان بکنند خوشحال تر نیز میشوند توجه کنید که اگر این خرخر بلند و به مدت طولانی باشد یعنی او احتمالا نیازی دارد و یا آسیب دیده و به معنای درخواست کمک از شماست. بنابراین اگر صدای خرخر گربه تان بلند و طولانی بود حتما باید به کمکش بروید.
 • ارتباط برقرار کردن گربه با انسان: حافظه ی گربه واقعاً شگفت انگیز است و آنها توانایی تشخیص دهها کلمات مختلف انسان را دارند اما گربه ها قادر به درک معنای آن کلمات نیستند به طور مثال گربه ای که تربیت شده باشد حتی وقتی نامش را صدا میزنید معنا و مفهوم آن را درک نمیکند. در واقع آنها با توجه به تجربهشان عمل میکنند یعنی وقتی صدایی خاص را میشنوند مطابق با تجربه ی قبلی خود عمل میکنند اگر به گربه ی تربیت شده بگوییم بنشین او متوجه کلمه نخواهد شد بلکه با توجه به اینکه دفعهی قبل رفتار خاصی را در اینجا منظور همان عمل نشستن است انجام داده و پاداش دریافت کرده دوباره مینشیند تا بتواند
  جایزه و پاداش دریافت کند
 • میزان خواب گربه: به طور معمول گربه ها ۱۶ ساعت در روز را به استراحت و خواب میگذرانند. این بدین معناست که آنها ۶۰ درصد از عمرشان را در خواب شیرین هستند. این موضوع به سبک زندگیشان در گذشته بر میگردد. موشها که شکار مورد علاقه ی گربه ها محسوب میشوند صبح زود و در گرگ ومیش فعال هستند و از همین جهت گربه ها باید در طول روز به اندازه ی کافی استراحت میکردند تا نزدیک صبح بتوانند به شکار موش بروند. گربه ها اصولاً چرت های کوتاه ولی پرتکرار را به استراحت طولانی ترجیح میدهند. جالب است بدانید که گربه ها در عمیقترین قسمت خوابشان نیز نسبت به محیط اطرافشان آگاه هستند. ممکن است گوشهایشان را به طرف صدا بچرخانند تا آن را ارزیابی کنند.
  کوچکترین صدای غیر معمول میتواند باعث شود آنها بیدار شوند تا اطمینان یابند خطری آنها را تهدید نمیکند اگر خیالشان راحت شود که خطری متوجه آنها نیست دوباره به خواب و استراحت خود ادامه میدهند. البته تمایل گربه ها برای فعالیت در عصر و به ویژه در صبح میتواند باعث دردسر برای شما شود. برای رفع این مشکل باید در طول روز به میزان کافی با گربه تان بازی کنید و برایش وقت بگذارید وگرنه او نزدیک صبح به جای اینکه در کنارتان بخوابد برای شما وقت میگذارد و با شما بازی میکند انتخاب با شماست.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *