English Springer Spaniel

انگلیش اسپرینگر اسپانیل (English Springer Spaniel)

تاریخچه
اجداد اسپرینگل را سگهای اسپانیل انگلیسی تشکیل میدهند. این سگ در دوره رنسانس بهترین همراه شکارچیان به حساب می آمد. در سال ۱۷۰۰ در آمریکا به شهرت رسید. هم اکنون از این حیوان به عنوان شکارچی، بازآورنده شکار، دیده بان و سگ خانگی استفاده میشود.

خصوصیات ظاهری
اسپرینگر اسپانیل از سال ۱۹۰۲ به عنوان یک نژاد مستقل در انگلستان شناسایی شد و بعدها به عنوان سگهای شکاری به منظور پیدا کردن رم دادن جستجو و آوردن شکار طبقه بندی شدند. این سگها دارای جثه متوسط قوی و فعال می باشند.

رنگ
معمولاً به رنگهای ،جگری سفید ،جگری سیاه و قرمز تیره میباشد.

پوشش خارجی
موها ممکن است صاف یا موج دار باشد. این پوشش دارای طول متوسط براق و از نظر ساختمانی ظریف بوده و هوا را در خود نگه میدارد.

سر و جمجمه
جمجمه دارای طول متوسطی بوده پهن و نسبتاً گرد .است ،پوزه مربعی شکل و پهن بوده و لبها آویزان نیستند. گونه ها نیز صاف میباشند جلوی صورت متناسب با طول جمجمه است. بینی به خوبی رشد کرده است.

چشم ها
از اندازه متوسطی برخوردار بوده نه برجسته و نه افتاده است و ظاهری باهوش و دوست داشتنی به حیوان میدهند رنگ چشم فندقی تیره است.

گوشها
پره ای شکل و لوبولی بوده نزدیک سر قرار دارند و از طول و عرض مناسبی برخوردار هستند.

گردن
قوی عضلانی و دارای طول مناسبی است. کمانی شکل بوده و به سمت سر خمیده است.

اندام های حرکتی جلویی
ساق پاهای قدامی مستقیم و پوشیده از موهای پر مانند است. مفاصل آرنج نزدیک بدن واقع شده اند. آرنج ها قوی و قابل انعطاف میباشند

بدن
قوی و از نظر طولی متناسب است سینه باز و فراخ بوده و از رشد خوبی برخوردار میباشد. دنده ها دارای انعطاف و ارتجاع مناسبی هستند و رانها ،عضلانی قوی و کمی کمانی شکل به نظر می رسند کفلها ،نیز ،پهن عضلانی و رشد یافته اند.

اندامهای حرکتی عقبی
ساق پاهای عقب از مفصل ران تا مفصل خرگوشی پایین افتاده بوده مفاصل زانو و خرگوشی نسبتاً خمیده هستند.

پاها : محکم، جمع و جور و مدور بوده بالشتک کف یا قوی و محکم است.

دم : کوتاه و قسمت عقب آن پایین افتاده بوده هرگز بالاتر از سطح پشتی قرار نمی گیرد و پوشیده از موهای پر مانند است.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

19 تا 22

19 تا 22

ارتفاع (سانتی متر) ۵۱

۵۱

خصوصیات رفتاری

سگی ،آرام با رفتار دوستانه و بسیار اجتماعی بوده و با کودکان مهربان است. باهوش، مطیع بازیگوش و پر انرژی با قدرت فراگیری ،بالا شجاع و بسیار دوست داشتنی میباشد. این سگ عاشق همه است و دوست دارد همیشه در کنار انسانها باشد از تنهایی بیزار بوده و عاشق شنا و بازی است. معمولاً با سایر سگها و حیوانات خانگی رفتاری دوستانه دارد اگر تنها بماند ممکن است زیاد پارس کند مگر این که در دوران تولگی به خوبی آموزش دیده باشد. اسپرینگر دارای دو نوع شکاری مزرعه ای و نمایشی (خانگی) .است نوع شکاری آن که به منظور شکار پرورش می یابد دارای موهای کوتاه تر و انرژی بیشتری است و نوع نمایشی (خانگی) دارای موهای بلندتری بوده که غالباً قسمتهای جگری و مشکی رنگ آن بیشتر از سفید میباشد و عموماً آرام تر هستند.

فعالیت بدنی
از بازی کردن و وزرش نهایت لذت را میبرد به پیاده روی شنا دویدن و آوردن اشیاء علاقه زیاد دارد.

شرایط نگهداری
به شرط داشتن فعالیت بدنی کافی در طول روز برای نگهداری در آپارتمان مناسب است. به زندگی شهری به خوبی خوی میگیرد و یک حیاط متوسط برای آن بسیار مناسب خواهد بود.

آراستگی
آراستن موهای نوع شکاری آسان تر است و تنها برس کشیدن هفتگی کفایت میکند. حال آن که نوع نمایشی آن به آراستن بیشتری نیاز دارد تا موها به حالت نمدی در نیاید. استحمام و استفاده از شامپو خشک تنها در مواقع ضروری پیشنهاد میشود داخل گوشها باید مرتباً پاک شود تا چرک نکند و همچنین موهای زیر پنجه ها کوتاه نگه داشته شود.

مشکلات سلامتی
مشکلات ناحیه کفل بیماریهای خونی و بیماری صرع در این نژاد قابل توجه است. این سگ استعداد زیادی برای چاق شدن دارد بنابراین از دادن غذای اضافه به آن خودداری کنید.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *