انواع غذای گربه

غذای گربه به ۲ نوع اصلی تقسیم میشود؛ غذای خشک و غذای کنسروی (غذای خانگی) غذای خشک کالری و مواد مغذی بیشتری داشته و همچنین قیمت مناسب تری نیز نسبت به غذای کنسروی دارد غذای کنسروی اما غذای محبوب گربه هاست و نسبت به حجمش کالری کمتری دارد تقریباً ۷۰ درصد آن را آب تشکیل داده است. مایع بیشتری که در این نوع غذا وجود دارد به دفع بهتر ادرار به خصوص در گربه هایی که مسن هستند کمک میکند برای تنظیم رژیم غذایی مناسب برای گربه یکی از پیشنهادات استفاده ی همزمان از هر دو نوع غذا است. برای این کار میتوانید از دامپزشک گربه تان هم مشورت بگیرید و بهترین گزینه را انتخاب کنید. برخی غذاهای خاص نیز در ویترین پت شاپها در دسترس هستند. از غذاهای مخصوص دفع موی گربه گرفته تا غذاهایی که برای گربه های با مشکل مجاری ادراری مناسب است گربه های نر معمولاً دچار این مشکل میشوند، توجه داشته باشید که غذایی روزانه به گربه تان میدهید باید متناسب با نیازهایش باشد.

گوشت
در حالی که برخی از گوشت خواران میتوانند مقدار قابل توجهی غذایی از منشأ گیاهی در رژیم غذایی خود داشته باشند گربه ها از شکارچیانی محسوب میشوند که  به مقدار زیادی نیاز به گوشت و چربی در وعده های غذایی خود دارند تا بتوانند سالم بمانند. به طور مثال گربه ها قادر به تبدیل کاروتینی که منشأ گیاهی داشته باشد به ویتامین A نیستند و باید حتماً آن را از گوشت حیوانی دریافت کنند همچنین گربه ها به اسیدهای چرب نیاز دارند که از بافت حیوانی باشد که به آن اسید آراشیدونیک میگوئیم. همچنین حتماً باید به مقدار زیادی تائورین مصرف کنند آمینواسیدی که تنها در بافت ماهیچه ای ،گوشت ماهی و حلزون وجود دارد.
البته این بدین معنا نیست که گربه فقط و فقط باید گوشت مصرف کند. برخی مواد گیاهی نیز وجود دارند که از موارد ضروری برای رژیم غذایی گربه محسوب میشوند. حتی شکارچیان گوشتخواری همچون شیر هم نیاز به این مواد دارند و آن را از خوردن حیوانات گیاه خوار به دست می آورند.

نکاتی در مورد غذای گربه

  • رژیم غذایی که چربی مناسب بالایی داشته باشد به آنها کمک میکند که ویتامین A و E بیشتری جذب کنند.
  • در شرایط سخت و اضطراری که غذا در دسترسشان نباشد میتوانند تا ۴۰ درصد از وزنشان را صرف انرژی مورد نیازشان بکنند.
  • مقدار چربی مفید در غذای گربه با افزایش سنشان باید بیشتر شود.
  • پروتئینی که گربه از غذایش دریافت میکند بالا است. تقریباً ۲۶ درصد کالری که روزانه دریافت میکنند.

مقدار غذایی که روزانه گربه به آن احتیاج دارد

گربه ی بالغی که مشکل خاصی نداشته باشد روزانه به اندازهی ۶۰ گرم غذای کنسروی یا ۲۰ گرم غذای خشک به ازای هر کیلو از وزن خودش نیاز دارد به طور مثال اگر گربه ی شما ۵ کیلوگرم وزن داشته باشد؛ ۳۰۰ گرم غذای کنسروی یا ۱۰۰ گرم غذای خشک در طول روز نیاز دارد. مقدار غذایی که گربه نیاز دارد معمولاً در پشت بسته بندی غذای خشکی که میخرید نیز وجود دارد. در مواردی ممکن است گربه ی شما اضافه وزن یا کمبود وزن داشته باشد که در بخشهای آتی به آن خواهیم پرداخت.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *