یکی از اولین و مهمترین کارهایی که به عنوان سرپرست گربه باید انجام دهید، انتخاب دامپزشک متخصص است که در تمامی مراحل رشد و زندگی گربه در دسترس باشد. انتخاب اولیهی درست باعث میشود که تمامی سوابق و اطلاعات لازم در دسترس فقط یک دامپزشک باشد و او بتواند که تغییرات ظاهری (  تغییر رنگ دندانها اندازه ی قلب تغییرات وزنی گربه و…) واکنشهای دارویی گربه و روند رشدش را اندازه گیری کند. داشتن این اطلاعات در بعضی موارد به قیمت مرگ و زندگی گربه خواهد بود. چراکه اگر دامپزشک سوابق پزشکی گربه را بداند در لحظات اورژانسی که ممکن است پیش آید، تصمیم درست تری میگیرد که گاه باعث خواهد شد که گربه از مرگ نجات پیدا کند. در ادامه بعضی از دستورالعملهایی که باید هنگام انتخاب دامپزشک متخصص و کلینیکی که به گربه ی شما خدمات ارائه میدهد را در نظر بگیرید میپردازیم.

  • اگر گربه را از فرد دیگری به سرپرستی گرفته اید حتماً با او مشورت کنید که قبلاً گربه را به کدام دامپزشکی میبرده است دامپزشک قبلی گربه اگر فرد مناسب و متخصصی باشد با توجه به دلایلی که پیشتر ذکر کرده ایم  انتخاب مناسب تری است. لیستی از دامپزشک هایی که گمان میکنید افراد مناسبی هستند تهیه کنید. به کلینیکی در آنجا مشغل طبابت هستند بروید و نیازهای ویژه گربهتان را شرح دهید. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که علاوه بر اینکه دامپزشک باید کاملاً به کار خود مسلط و وارد باشد باید بتوانید با او احساس راحتی کنید تعداد مراجعین کلینیک را نیز مد نظر داشته باشید. عموماً کلینیک هایی که افراد کمتری به آن مراجعه میکنند، به احتمال زیاد انتخاب مناسبی نخواهند بود انتخاب دامپزشک مناسب به اندازه ی انتخاب جراح قلب برای عمل قلب باز انسان مهم است چراکه گربه نمیتواند گله و شکایتی داشته باشد و بگوید که این فرد مناسب نیست و شما باید کاملاً گربه دلبندتان را به دست او بسپارید. بنابراین انتخاب دامپزشک را با حوصله و دقت کامل انجام دهید.
  • امکانات کلینیک را نیز بررسی کنید آیا تمیز به نظر میرسد؟ چه نوعی از خدمات را ارائه میکند؟ به طور مثال آیا خدمات شست و شو دارند؟ آیا بخش رادیولوژی و یا سونوگرافی نیزدارند یا نه؟ آیا تماسهای تلفنی را پاسخ میدهند؟ آیا با حوصله و محبت با گربه و دیگر حیوانات رفتار میکنند؟  مطمئن شوید که تمامی معیارهای لازم را در نظر گرفته اید.
  • ساعت کاری کلینیک را مدنظر داشته باشید به ویژه در روزهای تعطیل رسمی . همچنین مسافت کلینیک از خانه و حتی محل کارتان نیز معیار مهمی است که باید به آن توجه کنید ممکن است تحت شرایطی مجبور شوید کلینیکی را انتخاب کنید که در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی کشور خدمات دهی نداشته باشد در این شرایط بهتر است که یک بیمارستان دامپزشکی شبانه روزی را هم به عنوان گزینه دوم در خاطر بسپارید که در شرایط اورژانسی بتوانید به آنجا مراجعه کنید.
  • اگر در شهری که زندگی میکنید کلینیک یا مرکزی وجود دارد که تخصصی فقط به درمان و خدمات دهی به گربه ها می پردازد آنجا را انتخاب کنید.

نکته ی تخصصی : در شرایطی ممکن است قبل از اینکه گربه ای را بخرید، مجبور شوید که کلینیک دامپزشکی را ابتدا انتخاب کنید. در این صورت حتماً با دامپزشک در مورد نژادی که مورد علاقه تان هست مشورت کنید تا او راهنمایی ها و نکات لازم را به شما یادآوری کند.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *