استفاده از قلاده ی پوشیدنی

استفاده از قلاده ی پوشیدنی برای گربه ضروری و واجب محسوب نمیشود. اما در برخی شرایط ضروری میتواند باعث شود که گربه ی شما فرمان برداری بیشتری داشته باشد. توجه کنید که بیشتر گربه ها از این موضوع استقبال نمیکنند و نمیگذارند که به آنها قلاده ی بنددار بزنید هرچه رفتار گربهی شما بیشتر شبیه به سگ باشد، احتمال پذیرش این موضوع بیشتر میشود اما به طور کلی خیلی روی این موضوع حساب باز نکنید.

 •  قلاده ای که برای گربه طراحی شده است را خریداری کنید. معمولاً قلاده هایی که برای سگ های کوچک نیز طراحی شده اند نیز میتوانند گزینه ی مناسبی باشند. قلاده ای که به طور کامل بدن گربه را بپوشاند گزینه ی بهتری است تا قلاده های گردنی دلیلش هم این است که در نوع گردنی امکان درآوردن آن توسط گربه بیشتر است. برای اینکه بدانید سایز قلاده مناسب است یک راه تشخیص این است که بیشتر از دو انگشت بین گربه و قلاده فاصله نباشد. اگر این فاصله کمتر باشد به بدن و گردن گربه فشار وارد میشود و اگر بیشتر باشد ممکن است که گربه بتواند فرار کند.
 •  قلاده ای که خریداری کردید را برای چند روز کنار وسایل گربه قرار دهید. اجازه دهید که گربه خودش برود آن را بو کند تا با آن آشنا شود.
 •  قلاده را روی بدن گربه قرار دهید تنش نکنید فقط روی بدنش باشد و بلافاصله به او تشویقی بدهید که حس خوشایندی در او ایجاد کرده باشید سعی کنید این مرحله از تمرین را با آرامش و حوصله انجام دهید و از رفتارهای استرس زا و خشن پرهیز کنید میتوانید حواسش را با عروسک مورد علاقه اش پرت کنید و اجازه دهید کمی هم بازیگوشی کند تا شما راحت تر بتوانید قلاده اش را تنش کنید.
 •  تمرین قبل را هر روز انجام دهید تا گربه ی شما به قلاده عادت کند.
 •  اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید که گربه تان را بیرون ببرید اجازه دهید که گربه هدایت کننده باشد و شما فقط او را همراهی کنید . گربه شبیه به سگ نیست و فرمان برداری سنگ را ندارد البته باید حواستان باشد که گربه جاهای خطرناک نرود وپیاده روی باید تحت نظارت کامل شما باشد. اگر بعد از بستن قلاده گربه عصبانی شد. رفتارهای خشونت آمیز از خودش نشان داد سعی کنید بدون استرس و تنش با او بازی کنید حداقل به مدت ۱۵ دقیقه تا آرامشش را به دست آورد و بعد قلاده را از تنش بیرون بیاورید. این نکته را هم فراموش نکنید که بیرون بردن گربه واجب نیست و مانند سگ احتیاجی به پیاده روی روزانه ندارد.
 •  در هنگام پیاده روی مواظب باشید که قلاده را سفت نکشید. بدن گربه آسیب پذیر است و فشار به آن ممکن است که باعث آسیب به اعضا و جوارح بدن گربه شود.
 •  برای شروع بهتر است که ابتدا برای گشت و گذار در خانه یا حیاط خانه او را با قلاده ببرید توجه داشته باشید که گربه تمایلش به پرسه زدن در جاهای مختلف است. بنابراین انتظار رژه ی منظم و شق ورق نظامی از او نداشته باشید البته این بدین معنا نیست که به شازده اجازه دهید هرکاری دلش خواست انجام دهد اما مهم است که رفتار خشونت آمیزی با او نداشته باشید چراکه عواقب خوبی برای شما نخواهد داشت و ممکن است دیگر هیچ وقت حاضر به همکاری با شما نشود.
 • زمانی که مطمئن شدید گربه آمادگی لازم را کسب کرده و در تمرینات خانگی خوب ظاهر شده میتوانید او را به میادین مهمتر نیز ببرید در روزهای ابتدایی او را اطراف خانه بچرخانید که اگر به هر دلیلی لازم شد به خانه برگردید سریعاً به منزل برسید. محیط های کم رفت و آمد و کم سروصدا برای این کار مناسب تر است.
 • نکته ی تخصصی :
 • بهتر است مدت زمان پیاده روی کوتاه باشد و مکانهایی را انتخاب کنید که گربه آن را جزء قلمرو خود بداند حواستان به وسایل نقلیه افراد حیوان آزار و سگهای بدون قلاده نیز باشد.
  نکته ی احتیاطی :
 • اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید که گربه را برای پیاده روی به بیرون حتماً از خانه ببرید مطمئن شوید که تمام واکسن های لازم را زده و نوبت تجدید آن نیز نگذشته است. محیط بیرون از خانه پر است از میکروب و انگل هایی که میتواند برای گربه ی شما خطرناک باشد و یا اثر واکسن ها را از بین ببرد.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *