بیماریهایی که ممکن است گربه دچار آن شود فقط به بیماریهای جسمانی ختم نمی شود بلکه ممکن است آنها نیز دچار اختلالات روانی و رفتاری مانند افسردگی و پرخاشگری شوند که فقط با کمک گرفتن از متخصصین قابل حل است. اگرچه این سطح از اختلالات به ندرت اتفاق میفتد اما شما به عنوان سرپرست گربه باید نسبت به آن آگاه باشید.

پرخاشگری : تعریف و مصادیق پرخاشگری ممکن است در بعضی شرایط متفاوت باشد اما به طور کلی پرخاشگری نسبت به سرپرست پرخاشگری به سایر گربه ها و پرخاشگری از روی ترس از حالتهای رایج پرخاشگری در گربه ها محسوب میشود. گاهی اوقات شما رفتار پرخاشگرایانه را در حین بازی مشاهده می کنید که عموماً همراه با بیرون آوردن ناخنها و چنگ زدن شدید .است در بعضی مواقع رفتار پرخاشگرایانه ناشی از تمایل بیش از اندازه ی گربه به عمل شکار است که شما می توانید با افزایش مدت زمان بازی احتمال بروز این رفتار را کاهش دهید اگر حمله های گربه با آسیب فیزیکی همراه باشد لازم است با دامپزشکش صحبت کنید تا شما را راهنمایی کند.

افسردگی :  ماهیت واقعی حالتهای احساسی و هیجانی گربه ها مشخص نیست چراکه آنها قادر به گفتن احساسات خود به سرپرستشان نیستند با این وجود گربه ها رفتارهایی که نشان از افسردگی داشته باشد را اغلب در موقعیت های مشابه از خود بروز می دهند. برای مثال گربههایی که دوست و همراه خود چه ( انسان چه حیوانی ) دیگر را از دست داده اند ممکن است تغییرات خلق و خویی طولانی مدتی را داشته باشند؛ مثلا بیش از اندازه بخوابند و میزان جذب غذایشان کاهش یابد و لاغر شوند. در بعضی موارد که این فقدان برای گربه شدیدتر است آنها با امتناع از خوردن غذا، سوگواری و ناراحتی خود را نسبت به از دست دادن همراه و دوست خود نشان می دهند.

اختلالات مرتبط با تغذیه : گربه هایی که به دلایلی غیر از بیماری از خوردن امتناع میکنند ممکن است افسرده یا عصبانی باشند و یا حتی ممکن است نشان دهنده ی مشکل پسندی و وسواسی بودنشان باشد حقیقتاً غذانخوردن گربه ها دلایل بسیار متنوعی میتواند داشته باشد و پیدا کردن رژیم درست غذایی و مناسب برای آنها کاری سخت و دشوار است. گربه ها از تنوع بیش از اندازه استقبال نمیکنند و از طرفی گاهی اوقات از یکنواختی بیش از اندازه هم گریزان می.شوند در نهایت غذا نخوردن گربه همیشه باید جدی گرفته شود و قبل از اینکه به گربه تان انگ افسردگی ،بزنید او را به کلینیک دامپزشکی ببرید تا معاينات لازم انجام شود.

عدم رسیدگی درست در دوران کودکی : بچه گربه هایی که زود از شیر گرفته شده باشند و همچنین جدایی از مادر زودتر از زمان مناسب رخ داده ،باشد انگشتتان یا لباستان را می مکند تا حس خوردن شیر از مادر برایشان تداعی شود. از آنجایی که روانکاوی گربه ها هنوز در دانشگاه ها تدریس نمیشود و درمانی هم برای آن وجود ندارد، بهتر است که به عنوان یک حقیقت بی ضرر آن را بپذیرید.

رفتارهای وسواسی اجباری : رفتارهای وسواسی در گربه ها اغلب بازتابی از اختلالات وسواسی در انسانها است . گربه های مبتلا به این نوع اختلال ممکن است کارهای تکراری تمیز کردن بیش از اندازه ی خود کندن موها و گازگرفتن بدن خود را انجام دهند که در ظاهر ممکن است که بیهوده به نظر برسند ولی مخرب و نیازمند پیگیری هستند. در بعضی موارد این اختلال با اضطراب جدایی واکنش اضطرابی در اثر جداشدن از مادر خستگی یا استرس شروع میشوند برای درمان آن باید از دامپزشک تجویز دارو) و رفتارشناس گربه کمک بگیرید اما در اکثر مواقع توجه بیشتر به گربه و بازی کردن با او میتواند مشکل را برطرف کند.

بیماری روان تنی (سایکوسوماتیک) : شواهد نشان میدهد که در بعضی مواقع مشکلات جسمانی گربه ها مانند ناراحتی معده التهاب مثانه و استفراغ مداوم ناشی از استرس و اضطراب .است در چنین مواردی ابتدا مطمئن شوید که این علائم نشانه ی بیماری جسمانی نیست و بعد از آنکه اطمینان پیدا کردید که ریشه اش به استرس و اضطراب برمی گردد آنگاه برای پایین آوردن استرس گربه اقدام .کنید یک راه آسان این است که ببینید آیا موضوعی در محیط زندگی گربه رخ داده است یا نه مثلا: اضافه شدن حیوان جدید یا اینکه آیا کمتر از گذشته به او توجه میکنید یا نه در انتها اگر تمامی موارد را بررسی کردید و به نتیجه نرسیدید از دامپزشک خود کمک بگیرید


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *