Irish Water Spaniel

آیریش واتر اسپانیل (Irish Water Spaniel)

تاریخچه
اگرچه تئوری های مختلفی در مورد منشاء نژاد آیریش واتر اسپانیل وجود دارد ولی به نظر میرسد که این نژاد حاصل آمیزش پودل و آیریش ستر یا پودل و کرلی کوتد رتریور میباشد. در حقیقت این نژاد شباهت زیادی به پودل استاندارد قهوه ای دارد. در سال ۱۸۰۰ در آمریکا جهت شکار اردک به شهرت رسید تا روزی که نژاد لابرادور رتریور جایگزین او شد.
آیریش واتر اسپانیل متعلق به ناحیه ایرلند جنوبی است و در آنجا از این سگ برای جستجو و آوردن تیرهای افتاده شده در آب استفاده میشد. این سگ شناگر و جستجوگر ماهری در شکار اردک است و مهارت زیادی در شکار پرنده های وحشی دارد.

خصوصیات ظاهری رنگ
اغلب به رنگ جگری است.

پوشش خارجی
این ،پوشش متراکم محکم و فردار است در قسمت سر یک منگوله و برجستگی در بین دو چشم وجود دارد. ساقهای پاهای جلویی پوشیده از موهای پر مانند میباشد که با پیشروی به قسمت های انتهایی حالت فر دار و حلقه ای پیدا میکـ .کند در زیر مفاصل خرگوشی ساقهای پاهای عقبی و در قسمت جلو پوشش خارجی صاف است ولی در قسمت پشتی و به سمت پاها پوشیده از موهای پر مانند است.

سر و جمجمه
سر از اندازه خوبی برخوردار بوده جمجمه نیز طول و عرض بسیار مناسبی دارد. پوزه طویل قوی و مقداری حالت مربعی شکل داشته و دارای یک برجستگی کوچک و صورتی رنگ میباشد. صورت صاف و سر پوشیده از موهای بلند فر دار .است بینی نیز بزرگ بوده به رنگ جگری تیره میباشد.

چشم ها
کوچک به رنگ قهوه ای تیره روشن و هوشیار میباشند.

گوشها
بسیار طویل و پره مانند و آویزان بوده به صورت آویخته بر روی گونه ها قرار دارند. گوشها نیز از موهای طویل و فر دار پوشیده شده اند.

گردن
قوی و حالت کمانی دارند گردن طویل بوده و سر را به نحو مناسبی، بالاتر از سطح پشتی نگه میدارد و پوشیده از موهای فر دار همانند بدن میباشد.

اندامهای حرکتی جلویی
شانه ها قدرتمند و زاویه دار است سینه پهن بوده دندهها حالت ارتجاعی خود را دارند. ساق پاهای جلو، استخوانی و راست میباشند زانو در یک خط راست از محل اتصال با شانه ها قرار دارد.

بدن
باید از اندازه مناسبی برخوردار باشد پشت حیوان ،کوتاه پهن و هم سطح میباشد رانها پهن و کلفت است و بدن به طور کلی یک ظاهر بشکه مانند دارد.

اندامهای حرکتی عقبی

پاها : قوی و طویل ،بوده مفاصل زانویی خمیده و مفاصل خرگوشی پایین افتاده اند.

دم : بلند و تا اندازه ای گرد پهن و پوشیده از مو میباشند.کوتاه و صاف است و در قسمت پایه ضخیم و به سمت انتها مخروطی شکل میشود. دم پایین افتاده و در هنگام حرکت به صورت صاف و در زیر سطح پشتی قرار میگیرد. از نظر طولی نباید تا مفصل خرگوشی برسد. در قسمت پایه آن به طول ۷/۵ تا ۱۰ سانتی متر پوشیده از موهای فر بوده که به طور ناگهانی متوقف و بقیه دم عاری از مو بوده یا پوشیده از موهای صاف و ظریف میباشد.

 

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم )

۲۰ تا ۳۰

۲۰ تا ۳۰

ارتفاع (سانتی متر ) ۵۱ تا ۵۸

۵۱ تا ۵۸

خصوصیات رفتاری

آیریش واتر اسپانیل سگی باهوش ،مشتاق شجاع لجوج و مستقل است. خیلی سریع آموزش میبیند و علاقه دارد تا صاحب خود را خشنود سازد. برخی از آنها سگهای مناسبی برای تمام اعضای خانواده هستند حال آن که برخی دیگر تنها یک نفر را به عنوان صاحب قبول میکنند سگ کاری خوبی است و نسبت به سایر سگها حالت تهاجمی دارد باید از سنین پایین اجتماعی شود برای کودکان پیشنهاد نمیشود اصولاً سگ آرامی است و فقط در صورت لزوم پارس می کند. شناگر بسیار قابلی بوده و حس بویایی قوی دارد.

فعالیت بدنی
یک سگ شکاری پر استقامت است که به شنا کردن و آوردن شکار علاقه زیادی دارد. آنها همیشه برای پیاده روی های طولانی آماده هستند.

شرایط نگهداری
به دلیل علاقه زیاد به دویدن و بیرون بودن بهترین مکان برای او محیط برون شهری است. این نژاد به حداقل یک حیاط متوسط نیاز دارد.

آراستگی
موها به توجه و آراستن زیادی نیاز دارند تا به حالت نمدی در نیایند معمولاً برای افرادی مناسب است که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است.

مشکلات سلامتی
مشکل کپل و بیماریهای چشمی قابل ذکر است اطمینان حاصل نمایید که والدین مبتلا به مشکلات تیروئید ارثی نباشند عفونت گوش نیز در این نژاد مشاهده میشود.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *