آماده سازی خانه برای گربه

قبل از آنکه گربه را به خانه بیاورید لازم است که موارد زیر را بدانید و همچنین مسائلی که باید توجه بیشتری به آن نشان دهید را در نظر داشته باشید.
به طور کلی هر آنچه برای کودک ۲ ساله ی انسان خطرناک محسوب میشود لازم است که دور از دسترس گربه به ویژه بچه گربه قرار گیرد توجه داشته باشید که گربه خلاف بچه ی انسان توانایی پریدن دارد و بسیار هم کنجکاو است. بنابراین تمام چیزهایی که بنا به هر دلیلی نباید در دسترس گربه قرار داشته باشد را جایی بگذارید که به معنای واقعی در دسترس نباشد مانند کمدی که درش به آسانی باز نمیشود و یا قفل دارد و فقط در ارتفاع گذاشتن به احتمال زیاد کارساز نخواهد بود. تمام داروها باید دور از دسترس گربه باشند به ویژه داروهای مسکن و ضددرد

مانند:آسپیرین ،استامینوفن ایبوپروفن و … که برای آنها مانند سم عمل میکند. تمامی ضدیخ ها و موادی که حاوی تمیزکننده هستند برای گربه ها کشنده است. لطفاً و حتماً مطمئن شوید که در دسترس گربه قرار ندارند.

ضدعفونی کننده ها و تمیزکننده های: سرویس بهداشتی را در کابینت قرار ندهید چراکه گربه به راحتی میتواند یاد بگیرد که چگونه در کابینت را باز کند. در توالت فرنگی را بسته نگه دارید بچه گربه احتمال دارد که داخل آن بیفتد و گربه های بالغ هم با آشامیدن آب آن مسموم شوند.

گلها و گیاهانی : مانند گل صدتومانی لیلیوم (سوسن) ،سنبل ،دارواش دیفن باخیا آلوورا و آلگونما برای گربه سمی هستند و نباید در خانه نگهداری شوند. اگر عادت دارید که در خانه تان دسته گل یا شاخه گل باشد حتماً باید مطمئن شوید که گلبرگ یا ساقه ی آن برای گربه سمی نخواهد بود.

اگر در خانه شومینه دارید : مراقب باشید که ورودی آن را کاملاً ایمن کرده اید. در غیر این صورت اگر گربه تان کنجکاو باشد ، کف خانه تان پر از رد سیاه پنجه های گربه ی عزیزتان خواهد شد و در صورتی که گربه تان خیلی کنجکاو باشد میتوانید او را با صورتی سیاه در پشت بام خانه پیدا کنید بنابراین حتماً این توصیه ها را جدی بگیرید.

اگر خانه تان در ارتفاع قرار دارد و دسترسی به بالکن دارد هرگز به گربه اجازه رفتن به بالکن را ندهید.

کیسه های پلاستیکی به ویژه کیسه های دسته دار میتواند هنگام بازی گربه با آن باعث ایجاد خفگی شود.

در زمان اتوکشیدن لباسهایتان حواستان باشد که صفحه ی داغ اتو با صورت گربه برخورد نکند و زمانی که کارتان تمام شد آن را در محلی غیر قابل دسترس قرار دهید. البته بیشتر گربه ها حرارت را احساس میکنند و نزدیک آن نمیشوند ولی شما جانب احتیاطرا رعایت کنید.

پنجره های خروجی آپارتمان یا خانه تان را باز نگذارید در بعضی موارد گربه ی شما این توانایی را دارد که توری را باز کند. اگر لازم شد که پنجره ای را باز بگذارید، حتماً مطمئن شوید که گربه نمیتواند توری را باز کند و خود شما نیز حواستان به پنجره خواهد بود. سیمهای برق به ویژه سیمهای نازک را با پوشش پلاستیکی بپوشانید که گربهتان با
گاز گرفتن آن دچار برق گرفتگی نشود.

 هر جسم کوچکی که گربه ی شما توانایی بلعیدن آن را دارد مانند سکه های کوچک تیله ی بازی و. باید دور از دسترس گربه قرار داشته باشند.

در صورتی که از شمع و وارمر زیاد استفاده میکنید حواستان باشد که گربه و شمع را با هم تنها نگذارید چرا که امکان واژگون شدن اتفاقی آن وجود دارد و ممکن است باعث آسیب و یا آتش سوزی شود.

از اشیاء و لوازم قیمتی خود محافظت کنید : چرا که گربه مسئولیتی در قبال گم شدن یا خسارت وارده ی احتمالی نمی پذیرد.

نکته ی احتیاطی: حتماً مطمئن شوید که تمام سیمها، روبانهای تزئینی، ریسمانها اگر ریسمان داخل خانه داشته باشید نخ دندان یا در دسترس گربه قرار نمی دهید یا در زمانی که این موضوع اجتناب ناپذیر است مانند سیمهای برق داخل خانه حتماً برایشان روکش تهیه میکنید گربهها به دلیل اینکه روی زبانشان خارهای ریزی وجود دارد ممکن است که بخشی از این سیمها و روبانها و … ناخودآگاه به زبانشان بچسبد و اگر داخل معده شان برود باعث ایجاد مشکلات و بیماری خواهد شد.

گربه ها موجوداتی کنجکاو هستند : گربه محل جدید زندگی اش را جز به جز بررسی و کنکاش خواهد کرد تا همه ی سوراخ ستبه های آن را یاد بگیرد. متأسفانه جمله ی قدیمی و معروف «کنجکاوی بیش از حد، سر گربه را به باد میدهد تا حد زیادی درست است بچه گربه ها و حتی گربه های بالغ اگر به حال خودشان گذاشته شوند مکانهایی را برای قایم شدن انتخاب میکنند که در برخی موارد خارج شدن از آن برایشان سخت و دشوار است به طور مثال اگر عادت داشته باشید که صندلی تان را رو به جلو خم کنید ممکن است گربه برای کنجکاوی به زیر آن برود و اگر شما در این زمان صندلی را به حالت قبلی برگردانید، به گربه تان آسیب وارد میشود. اگر داخل خانهتان خشک کن لباس و یا ماشین لباسشویی دارید، حتما همیشه در آن را بسته نگه دارید متأسفانه مواردی دیده شده است که گربه برای استراحت به داخل ماشین لباسشویی رفته و فرد بدون آنکه متوجه باشد ماشین را روشن کرده است. برای جلوگیری از ایجاد تراژدی اضافی در زندگی حتماً این عادت را در خود پرورش دهید که فضاهای خالی را که قابل دسترس برای گربهتان است را بررسی کنید تا خطری متوجه عزیز در دانه نان نباشد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *