آشنایی گربه ی جدید با گربه های دیگر

  • اضافه کردن گربهی جدید به خانه ای که گربه دیگری در آن زندگی میکند مزایا و سختی هایی هم برای شما و هم برای گربه ها خواهد داشت به طور کلی گربه ها از قلمرو خود در برابر هم نوعانشان به شدت دفاع میکنند و حضور گربه ای دیگر را سخت میپذیرند. البته استثنایی هم وجود دارد و آن هم در فصل جفت گیری است که پذیرششان بیشتر میشود. زمانی که گربهی جدیدی را می آورید عملاً از گربهی خود خواسته اید که قلمروی خود را با او تقسیم کند. اگر بتوانید شرایط را به خوبی مدیریت کنید این موضوع نیز به راحتی قابل حل خواهد بود البته پذیرش کامل گربه ها ممکن است که چند هفته و یا حتی چند ماه طول بکشد که شما با انجام اقدامات مناسب میتوانید این مدت را تاحدی کوتاهتر کنید.
  • قبل از اینکه گربهی جدید به خانه تان بیاید حتماً او را پیش دامپزشک ببرید و مطمئن شوید که بیماریهایی مانند FIV و Fel نداشته و همچنین تمام واکسنهای لازم را دریافت کرده است.
    گربه ای که از قبل در خانه زندگی میکند نیز باید تمامی واکسنهای لازم را دریافت کرده باشد.
  • برای گربه ای که به تازگی اضافه میکنید اتاقی مجزا در نظر بگیرید و داخل اتاق وسایل مورد نیازش را مانند ظرف غذا و آب اسباب بازی ظرف خاک و اسکرچر را قرار دهید.حداقل برای چند روز گربهها باید از یکدیگر جدا باشند تا آنها کمکم به بوی همدیگر عادت کنند و بتوانند با آرامش در خانه زندگی کنند.
  • اجازه دهید که گربهی قدیمی تر از پایین در کنجکاوی کند بیشتر اوقات این کار با غرش و غرزدن همراه است معمولاً گربه ی قدیمیتر تلاش میکند که به گربهی جدید حمله کند. به هیچ عنوان در را باز نکنید.
  • سعی کنید از اسباب بازی مشترک برای بازی با هر دو استفاده کنید. این کار باعث میشود زودتر به بوی همدیگر عادت کنند.
  • بعد از چند روز که کمی به بوی یکدیگر عادت کردند و دیگر خبری از حمله نبود میتوانید در را باز کنید و تحت نظارت شما و برای مدت کوتاهی اجازه دهید با همدیگر روبرو شوند.برای اینکه هر دو گربه زودتر شرایط جدید را قبول کنند بهتر است چندین بار در طول روز این کار را انجام دهید.بعد از اینکه اقدامات قبلی را چندین بار انجام دادید میتوانید بگذارید گربه ها کنار همدیگر قرار گیرند برای مثال از روزی ۵ الی ۱۰ دقیقه شروع کنید و این کار را تکرار کنید تا زمانی که جدا کردنشان ضرورتی نداشته باشد و کاملاً یکدیگر را پذیرفته باشند. به یاد داشته باشید که دیدارهای رو در روی گربه ها تا زمانی که کاملاً حضور یکدیگر را نپذیرفته اند باید تحت نظارت شما باشد.
    نکته ی احتیاطی اگر گربهها به یکدیگر حمله کردند سعی نکنید که با استفاده از دستتان آنها را از یکدیگر جدا کنید برای جدا کردن آنها با صدای بلند فریاد بزنید و اگر باز هم به دعوا ادامه دادند با استفاده از آبپاش و اسپری کردن آب آنها را از یکدیگر جدا کنید. اگر باز هم به کتک کاری ادامه دادند با استفاده از پارچه ای ضخیم آنها را از هم جدا کنید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *