آشنایی و مواجهه ی گربه با سگ

برخلاف تصور عموم ،جامعه گربه ها و سگها با یکدیگر ناسازگار نیستند و با انجام اقدامات مناسب و اصولی میتوانند دوستان صمیمی ای برای همدیگر باشند. اما لازم است که تفاوتهای رفتاری هر کدامشان را بشناسید تا رابطه ی بینشان دچار پیچیدگی نشود. بیشتر گربه ها به اندازه ی سگها احتیاج به معاشرت و ابراز احساسات زیاد ندارند. این یعنی ممکن است که خواسته ی سگ شما برای بازی کردن و وقت گذراندن با گربه میتواند موجب تشویش خاطر آن عزیز شود .همچنین سگ ها به دلیل ساختار ژنتیکی ای که دارند مستعد هستند که دنبال شکارهای کوچک بروند و این موضوع زمانی میتواند مشکل ساز شود که گربه تان را به شکل هدفی برای شکار ببیند. البته این به این معنا نیست که سگ میخواهد گربه را شکار کند و یا گربه هم در برابرش ناتوان است و کاری از دستش برنمی آید همه ی اینها دلایلی است که باید به روش اصولی آشنایی آنها توجه ویژه ای داشته باشیم.

نکته ی تخصصی: اگر سگ یا گربه در کودکی تجربه ی برخورد با گربه یا سگی دیگر را داشته باشند آشنایی آنها با یکدیگر آسان تر خواهد بود.

  • اگر سگ شما تازه وارد است و در خانه گربه ای دارید اتاقی مجزا را به سگ اختصاص دهید و برای گربه این امکان را فراهم کنید که از زیر در با بوی سگ آشنا شود.
  • زمانی که گربه و سگ به شرایط جدید و بوی یکدیگر عادت کردند قلاده ی سگ را ببندید و آن را در کنترل خود داشته باشید و آرام او را به گربه نزدیک کنید و یا اگر امکانش بود سگ را در باکس بزرگ بگذارید و اجازه دهید که گربه با میل خودش به باکسش نزدیک شود.
  • هنگام آشنایی و انجام این تمرینات از تشویقی های خوشمزه برای تلطیف شرایط و به وجود آوردن علاقه برای هر دویشان استفاده کنید.
  • مطمئن شوید در خانه قفسه و یا کتابخانه مرتفعی وجود دارد که اگر به هر دلیلی گربه احساس خطر کرد و لازم شد که فرار کند بتواند از آن بالا برود.
  • ظرف خاک گربه را در جایی بگذارید که برای سگ غیر قابل دسترس باشد. گاهی سگ ها تمایل دارند که مدفوع گربه را تناول !کنند این کار باعث میشود معده شان بهم بریزد و دچار مشکلات گوارشی شود.
  • برای هر کدام از آنها ظرف ،آب غذا و محل خواب تهیه کنید این کار باعث شده آنها احساس امنیت و استقلال بیشتری داشته باشند.

نکته ی تخصصی : اگر گربه ی شما از آن دست گربه هایی باشد که به شدت بر قلمرواش حساس باشد و سگ شما نیز کوچک و یا سن وسال کمی داشته باشد به احتمال زیادی شما شاهد درگیری و حمله های بسیاری خواهید بود. سگ ها هم از اینکه مورد حمله قرار گیرند احساس خوبی نخواهد داشت و با پارسهای تیز و گوش خراش نارضایتی شان را اعلام خواهند کرد.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *