Golden Retriever

رتریورها (Retrievers)
لغت رتریور به معنای پس گرفتن و از نو به دست آوردن است و از آنجا که این سگ توانایی فوق العاده ای در یافتن و جمع آوری شکار دارد به این نام مشهور شده است. این نژاد دارای انواع مختلفی است که همگی آنها دارای پوزه و فکهای قدرتمندی هستند؛ در زیر به مهمترین آنها اشاره شده است.

گلدن رتریور (Golden Retriever)

  • تاریخچه
    در اواخر قرن ۱۹ میلادی فردی به نام گرد توید ماس این نژاد را برای بازیابی شکار مرغابی در ملک شخصی خود در نزدیکی شهر ایورنس اسکاتلند پرورش داد. گاهی از آن برای شکار ماهی در سواحل دریا و رودخانه ها نیز استفاده می شده است. این نژاد در اوایل دهه ۱۹۰۰ برای اولین بار در مسابقاتی در انگلیس به نمایش گذاشته شد. امروزه این سگ دارای گستردگی وسیعی در جهان بوده و علاوه بر شکار به عنوان سگ راهنمای نابینایان ردیاب دارو و مواد مخدر و نیز به عنوان سگ خانگی بسیار دوست داشتنی مورد استفاده قرار میگیرد.

خصوصیات ظاهری
رنگ طلایی پر رنگ با سایه ای از رنگ طلایی یا کرم رنگ میباشد ولی قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز نیست.

پوشش خارجی
صاف یا موج دار به همراه پوشش مویی پر مانند میباشد موهای این حیوان متراکم بوده و مانع از آب و رسیدن آن به پوست میشود.

سر و جمجمه
جمجمه عریض و در زیر آن یک گردن عضلانی و مشخص قرار دارد دارای پوزه قوی و بهن
می باشد.

چشم ها
جدا از هم بوده به رنگ سیاه و دور آنها نیز سیاه میباشد.

گوشها
دارای اندازه متوسط و متناسبی بوده و به سمت پایین افتاده اند.

دهان
دندانها تراز و مرتب میباشند دهان نه بالا و نه پایین قرار گرفته است.

گردن
صاف و عضلانی است.

اندامهای حرکتی جلویی
ساقهای پای جلویی راست بوده و استخوان محکمی دارد شانه ها نیز در قسمت عقب گردن قرار گرفته اند.

بدن
کوتاه و عریض بوده و دنده ها حالت ارتجاعی دارند.

اندامهای حرکتی عقبی
ساقها و رانها کاملاً قوی و عضلانی می.باشند مفاصل خرگوشی پایین قرار گرفته اند.

پاها
گرد و شبیه پای گربه بوده و پنجه ها از یکدیگر باز هستند.

دم
طویل و راست بوده پوشیده از موهای پر مانند است و در قسمت رأس دم حالت مجعد ندارد.

صفت

سگ نر سگ ماده

وزن (کیلو گرم)

27 تا 36

27 تا 36

ارتفاع (سانتی متر) 51تا 56

51تا 56

خصوصیات رفتاری

گلدن رتریور حیوانی جذاب باهوش و با استعداد آموزش فراوان است رفتار خیلی آرامی با کودکان دارد. سگهایی باوفا، شیرین و مشتاق برای خوشنود کردن صاحبان خود هستند. گلدن رتریور فعال و پر محبت و به طور خلاصه سگ مناسبی برای اعضای خانواده است آموزش به او سرگرم کننده خواهد بود و با غریبه ها و سایر سگها رفتار دوستانه ای داشته و فاقد خوی تهاجمی است این سگ دیده بان خوبی است و ورود غریبه ها را با پارس کردن اطلاع میدهد در کنار انسانها بودن او را خوشحال می کند و نباید او را برای مدت زیادی تنها رها کرد. گلدن رتریور نام خود را از باز آوردن شکار برای شکارچی کسب کرده است همچنین قابل ذکر است که این سگ شناگر بسیار ماهری میباشد.

فعالیت بدنی

گلدن رتریور به فعالیت و ورزش روزانه نیاز داشته و علاقه زیادی به آوردن توپ یا اسباب بازی های پرتاب شده توسط صاحبش دارد از این رو آموزش دادن به او چندان سخت نخواهد بود. از فعالیت بدنی روزانه آن اطمینان حاصل کنید و از غذا دادن زیاد خودداری کنید چرا که این نژاد استعداد خوبی در چاق شدن دارد.

شرایط نگهداری

به شرط اجازه فعالیت بدنی کافی در طول روز این نژاد برای زندگی آپارتمانی مناسب است. در داخل خانه پر تحرک است و یک حیاط متوسط یا بزرگ میتواند مکان مناسبی را برای آنها باشد.

آراستگی شانه کردن موهای صاف و پر پشتش کار آسانی بوده و حس خوبی به حیوان و صاحبش میدهد. شانه زدن روزانه و شستن در مواقع ضروری توصیه می.شود در هنگام شانه کردن به لایــه پــر پشت زیرین توجه کنید مقدار ریزش مو در این نژاد متوسط است.

مشکلات سلامتی

این نژاد مستعد ابتلا به بیماریهای لگن و همچنین عفونت های چشمی می باشد مشکلات و نارسایی های قلبی و همچنین حساسیت پوستی در این حیوان شایع بوده و در صورت مشاهده باید سریعاً به دامپزشک مراجعه کرد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *