انواع گوناگونی از انگلهای داخلی و خارجی وجود دارند که میتوانند به اندامهای گربهتان حمله کنند و عملکردشان را به خطر انداخته و یا باعث ناراحتی حاد و گاهی اوقات از کارافتادن آنها شوند خوشبختانه بیشتر این مشکلات را میتوان به وسیله ی اقدامات پیشگیرانه و همچنین اقدامات فوری پزشکی رفع نمود یا کاملاً از آنها اجتناب کرد.

انگلهای داخلی :  کوکسیدیا انگلهای تک سلولی روده ای هستند که معمولاً برای گربه های بزرگسال ضرری ،ندارند اما در بچه گربهها باعث ایجاد اسهال خونی شدید میشوند. دامپزشک متخصص به راحتی میتواند این مشکل را برطرف نماید البته اقدام سریع شما برای درمان در روند بهبودی گربه مؤثر خواهد بود.

ژیاردیا :  تک یاخته ی تک سلولی که در رودهی گربه زندگی میکند و توانایی جذب مواد مغذی از غذا را کاهش میدهد استفاده از داروهای مناسب که با تشخیص دامپزشک تجویز شده باشد این مشکل را به آسانی حل می.کند انسانها و سگها نیز احتمال دارد که به ژیاردیا مبتلا شوند البته هنوز اثبات نشده است که آن انگل دقیقاً از همان نوعی است که بدن گربه را درگیر میکند.

 کرم قلب : انگلی که از طریق نیش پشهی آلوده وارد بدن گربه میشود و باعث آسیبهای قابل توجهی به قلب و ریه میشود نکته ی مهمی که وجود دارد این است که گربه ها به اندازه ی سگها مستعد ابتلا به بیماری کرم قلب نیستند اما با این حال میتوانند به این بیماری مبتلا شده و حتی جانشان را از دست بدهند تشخیص این بیماری کمی دشوار است و بیشتر روشهای درمانی بیش از اندازه خطرناک هستند. بهترین روش این است که دامپزشک گربهتان پیش از وقوع بیماری از درمان پیشگیری کننده از بیماری کرم قلب استفاده کند.

کرم گرد : این انگلهای ۳ تا ۵ اینچی در روده ی کوچک گربه زندگی میکنند و مواد مغذی را از میزبان خود میدزدند این انگل بیشتر در بچه گربهها رایج است و باعث تورم معده نیز میشود. این نوع کرم ممکن است در استفراغ یا مدفوع وجود داشته باشد و اگر اقدامی برای درمان انجام نشود ممکن است باعث ایجاد ناراحتی شدید و در برخی موارد نادر باعث مرگ گربه .شود استفاده از داروهای ضد کرم این مشکل را برطرف میکند. امکان انتقال این انگل به انسان نیز وجود دارد.

کرم نوازی : تخمهای این انگلها در کک مدفوع و حیوان آلوده ای که گربه تان ممکن است در فضای بیرون از خانه آن را شکار کرده باشد یافت می شود . گربه ای که به این انگل مبتلا شده باشد ممکن است بیحال به نظر آید اگرچه بعضی از آنها اصلاً علائمی از خود نشان نمیدهند و برای شما قابل تشخیص نخواهد بود تنها جایی که ممکن است متوجه این انگل شوید در ظرف خاک گربه است . با استفاده از داروهای ضد کرم میتوان کرمهای نواری را از بین برد و جای نگرانی وجود ندارد.

 


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *