بیماریهای قابل انتقال از گربه به انسان

خوشبختانه بیماریهای زیادی وجود ندارد که قابلیت انتقال از گربه به انسان را داشته باشد. اما باز هم تعداد کمی از بیماریها وجود دارند که ممکن است از گربه به انسان منتقل شوند. همچنین تعداد بسیار اندکی از بیماریهای انسانی هستند که احتمال دارد توسط گربه ها تشدید شوند بنابراین جای نگرانی نیست به ویژه برای افراد بزرگسال البته تحت شرایط خاصی این بیماریهای قابل انتقال برای خانمهای باردار برخی کودکان و همچنین کسانی که سیستم دفاعی بدنشان بسیار ضعیف است ممکن است مسئله آفرین باشد. بنابراین اگر جزء این گروه هستید این بخش از کتاب را به خوبی مطالعه کنید. اگر هم از دسته افرادی هستید که این بیماریها برای شما خطرناک محسوب نمیشود، بازهم این بخش را به دقت مطالعه کنید تا بتوانید در برخورد با افرادی که اطلاعات کافی ندارند راهنمایی شان کنید.

ایجاد حساسیت و آلرژی : به طور کلی در انسانها بروز آلرژی و حساسیت نسبت به گربه بیشتر از سگها است . دلیلش هم این است که گربه زمانی که موی خود را لیس میزند آنزیم Fel d1 موجود در بزاقش روی موهایش باقی میماند و باعث واکنش آلرژیک در انسان می.شود البته این ماده از طریق موهایی که از گربه میریزد پخش نمیشود بلکه از طریق پوسته های بسیار ریزی که به آن شوره میگویند شیوع می یابد. آلرژی های ناشی از گربه میتوانند برای افراد مبتلا به آسم شدید بسیار خطرناک باشد. افرادی که علائم خفیفی دارند میتوانند این مشکل را با مصرف دارو، شانه زدن و تمیز کردن منظم گربه برطرف کنند.

چنگ گرفتن و خراش دادن :پوست در مورد این موضوع بحثهای بسیار زیادی انجام شده است اما بیشتر متخصصین بر این باورند که این بیماری توسط باکتری بارتونلا هنسلی ایجاد میشود این باکتری از طریق گازگرفتن و یا خراش پوست از گربه به انسان منتقل میشود همچنین کک ها نیز ممکن است باعث انتقال این باکتری شوند علائم این بیماری همانند آنفولانزا است و راه درمان آن برای افراد سالم استفاده از آنتی بیوتیک است. برای افرادی که سیستم دفاعی بسیار ضعیفی دارند این باکتری میتواند مشکل آفرین شود و باید این موضوع را جدی بگیرند.

کلامیدیا :  نوعی باکتری است که باعث به وجود آمدن بیماری در انسانها میشود. همچنین در گربه ها نیز باعث ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی شده و نفس کشیدنشان را با مشکلاتی روبرو میکند این باکتری در انسان نیز بیماری مشابهی ایجاد کرده و اگر فرد بعد از مبتلا شدن اقدامی انجام ندهد ممکن است منجر به ذات الریه شود. اما با این وجود، احتمال انتقال این بیماری از گربه به انسان تقریباً نزدیک به ۰٪ است. افرادی که مشکل ایمنی دارند و سیستم دفاعی بدنشان ضعیف است باید رعایتهای لازم را انجام دهند.

پاستورلا : نوعی عفونت باکتریایی است که داخل دهان بیشتر گربه ها وجود دارد. به همین دلیل وقتی گربه ای عضوی از بدنمان را چنگ یا گاز میگیرد باید به دقت تمیز و ضد عفونی شود. اگر علائمی همانند تورم چرک و التهاب مشاهده کردید این احتمال وجود دارد که آلوده شده باشید. البته جای نگرانی نیست و آنتی بیوتیک ها به راحتی علائم را برطرف خواهند کرد و موضوع جدی محسوب نمیشود.

کرم حلقه ای : عفونت قارچی  این عفونت شایع ترین بیماری ای است که از گربه به انسان منتقل میشود از علائم مربوط به این بیماری میتوان تورم قرمز شدن پوست و ایجاد لکه های حلقه ای شکل در پوست نام برد درصد زیادی از گربه ها ناقل این بیماری هستند ولی معمولاً خودشان علائمی ندارند

سالمونلا : باکتری عامل این بیماری معمولاً از طریق مدفوع گربه ی آلوده خارج میشود و در گربه هایی که پرندگان وحشی را شکار میکنند بسیار شایع و معمول است. شست وشوی دست پس از تمیز کردن ظرف خاک احتمال انتقال این بیماری را به صفر
می رساند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *